Wielowątkowy bohater i jego ostatnie zlecenie

Billy Summers

“Billy Summers” to jedna z nowszych książek Stephena Kinga. Opowiada o byłym żołnierzu, który obecnie pełni rolę płatnego zabójcy. Wielowątkowa powieść jest jednocześnie dramatem obyczajowym, thrillerem oraz kryminałem, co czyni ją wyjątkowym prezentem na dzień ojca. Co sprawia, że książka pochłania czytelnika od pierwszej strony?  

Trudny bohater 

Tytułowy bohater powieści to postać nieoczywista. Poznajemy go w momencie zaakceptowania ostatniego zlecenia zabójstwa, za które zostanie sowicie wynagrodzony. Billy Summers jest pełen sprzeczności, co potwierdzają jego działania, które często zagrażają jego misji. Z jednej strony zarabia na życie mordując innych ludzi, z drugiej zaś potrafi bezinteresownie pomóc obcej dziewczynie, która jest ofiarą gwałtu.  

Przez całą powieść Billy mierzy się z wojenną traumą oraz walczy z sumieniem. Spisuje swoją mroczną przeszłość, konstruując własną książkę. Między wierszami zastanawia się nad kwestiami moralności oraz podważa, czy dobro i zło da się sklasyfikować. Czytelnik dzieła Kinga czuje sympatię do głównego bohatera oraz głowi się, kim tak naprawdę jest Billy. Finalne rozszyfrowanie postaci okazuje się to niemożliwe.  

Fabuła powieści 

Billy dostaje ostatnie zlecenie, które trapi go od samego początku. Haczyk tkwi w terminie realizacji, który nie jest znany. Bohater dostaje własne biuro, z którego krok po kroku planuje morderstwo, wcielając się w rolę pisarza. W oczekiwaniu na wykonanie zadania, Billy zaczyna przywiązywać się do otoczenia, co stanowi wyraźny problem.

Akcja książki nie zwalnia na moment, a fabuła dzieli się na dwa segmenty, na które składają się wydarzenia przed oraz po zabójstwie. Bohater co chwila napotyka nowe problemy, z którymi szybko musi sobie poradzić, jeżeli nie chce trafić za kratki lub co gorsza, stracić życie. Do tego na każdym kroku walczy z samotnością oraz demonami przeszłości. 

“Billy Summers” to wstrząsające doświadczenie czytelnicze, którym nie wzgardzi żaden fan literatury, a w szczególności dojrzały mężczyzna, ponieważ książki Kinga to doskonałe prezenty na dzień ojca w postaci książek.